ข้ามไปเนื้อหา

liikkuminen

จาก วิกิพจนานุกรม พจนานุกรมเสรี

ภาษาฟินแลนด์[แก้ไข]

รากศัพท์[แก้ไข]

liikkua +‎ -minen

การออกเสียง[แก้ไข]

คำนาม[แก้ไข]

liikkuminen

  1. verbal nounของ liikkua
    1. การเคลื่อนที่
    2. การออกกำลังกาย

การผันรูป[แก้ไข]

การผันรูปของ liikkuminen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
nominative liikkuminen liikkumiset
genitive liikkumisen liikkumisten
liikkumisien
partitive liikkumista liikkumisia
illative liikkumiseen liikkumisiin
เอกพจน์ พหูพจน์
nominative liikkuminen liikkumiset
accusative nom. liikkuminen liikkumiset
gen. liikkumisen
genitive liikkumisen liikkumisten
liikkumisien
partitive liikkumista liikkumisia
inessive liikkumisessa liikkumisissa
elative liikkumisesta liikkumisista
illative liikkumiseen liikkumisiin
adessive liikkumisella liikkumisilla
ablative liikkumiselta liikkumisilta
allative liikkumiselle liikkumisille
essive liikkumisena liikkumisina
translative liikkumiseksi liikkumisiksi
abessive liikkumisetta liikkumisitta
instructive liikkumisin
comitative ดูรูปผันแสดงความเป็นเจ้าของด้านล่าง
รูปผันแสดงความเป็นเจ้าของของ liikkuminen (Kotus type 38/nainen, no gradation)
first-person singular possessor
เอกพจน์ พหูพจน์
nominative liikkumiseni liikkumiseni
accusative nom. liikkumiseni liikkumiseni
gen. liikkumiseni
genitive liikkumiseni liikkumisteni
liikkumisieni
partitive liikkumistani liikkumisiani
inessive liikkumisessani liikkumisissani
elative liikkumisestani liikkumisistani
illative liikkumiseeni liikkumisiini
adessive liikkumisellani liikkumisillani
ablative liikkumiseltani liikkumisiltani
allative liikkumiselleni liikkumisilleni
essive liikkumisenani liikkumisinani
translative liikkumisekseni liikkumisikseni
abessive liikkumisettani liikkumisittani
instructive
comitative liikkumisineni
second-person singular possessor
เอกพจน์ พหูพจน์
nominative liikkumisesi liikkumisesi
accusative nom. liikkumisesi liikkumisesi
gen. liikkumisesi
genitive liikkumisesi liikkumistesi
liikkumisiesi
partitive liikkumistasi liikkumisiasi
inessive liikkumisessasi liikkumisissasi
elative liikkumisestasi liikkumisistasi
illative liikkumiseesi liikkumisiisi
adessive liikkumisellasi liikkumisillasi
ablative liikkumiseltasi liikkumisiltasi
allative liikkumisellesi liikkumisillesi
essive liikkumisenasi liikkumisinasi
translative liikkumiseksesi liikkumisiksesi
abessive liikkumisettasi liikkumisittasi
instructive
comitative liikkumisinesi
first-person plural possessor
เอกพจน์ พหูพจน์
nominative liikkumisemme liikkumisemme
accusative nom. liikkumisemme liikkumisemme
gen. liikkumisemme
genitive liikkumisemme liikkumistemme
liikkumisiemme
partitive liikkumistamme liikkumisiamme
inessive liikkumisessamme liikkumisissamme
elative liikkumisestamme liikkumisistamme
illative liikkumiseemme liikkumisiimme
adessive liikkumisellamme liikkumisillamme
ablative liikkumiseltamme liikkumisiltamme
allative liikkumisellemme liikkumisillemme
essive liikkumisenamme liikkumisinamme
translative liikkumiseksemme liikkumisiksemme
abessive liikkumisettamme liikkumisittamme
instructive
comitative liikkumisinemme
second-person plural possessor
เอกพจน์ พหูพจน์
nominative liikkumisenne liikkumisenne
accusative nom. liikkumisenne liikkumisenne
gen. liikkumisenne
genitive liikkumisenne liikkumistenne
liikkumisienne
partitive liikkumistanne liikkumisianne
inessive liikkumisessanne liikkumisissanne
elative liikkumisestanne liikkumisistanne
illative liikkumiseenne liikkumisiinne
adessive liikkumisellanne liikkumisillanne
ablative liikkumiseltanne liikkumisiltanne
allative liikkumisellenne liikkumisillenne
essive liikkumisenanne liikkumisinanne
translative liikkumiseksenne liikkumisiksenne
abessive liikkumisettanne liikkumisittanne
instructive
comitative liikkumisinenne
third-person possessor
เอกพจน์ พหูพจน์
nominative liikkumisensa liikkumisensa
accusative nom. liikkumisensa liikkumisensa
gen. liikkumisensa
genitive liikkumisensa liikkumistensa
liikkumisiensa
partitive liikkumistaan
liikkumistansa
liikkumisiaan
liikkumisiansa
inessive liikkumisessaan
liikkumisessansa
liikkumisissaan
liikkumisissansa
elative liikkumisestaan
liikkumisestansa
liikkumisistaan
liikkumisistansa
illative liikkumiseensa liikkumisiinsa
adessive liikkumisellaan
liikkumisellansa
liikkumisillaan
liikkumisillansa
ablative liikkumiseltaan
liikkumiseltansa
liikkumisiltaan
liikkumisiltansa
allative liikkumiselleen
liikkumisellensa
liikkumisilleen
liikkumisillensa
essive liikkumisenaan
liikkumisenansa
liikkumisinaan
liikkumisinansa
translative liikkumisekseen
liikkumiseksensa
liikkumisikseen
liikkumisiksensa
abessive liikkumisettaan
liikkumisettansa
liikkumisittaan
liikkumisittansa
instructive
comitative liikkumisineen
liikkumisinensa

คำสลับอักษร[แก้ไข]